top of page

Jak rozliczać podatek VAT? Wskazówki od księgowej

Dla wielu osób prowadzących własną firmę, temat rozliczania VAT może być dość skomplikowany, a na pewno czasochłonny. Zapytaliśmy księgową, jakie wskazówki ma dla przedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie rozliczać VAT. Oto najważniejsze z nich. 

Czym jest VAT? Zrozum istotę tego podatku

VAT to podatek od wartości dodanej, który jest nakładany na większość dóbr i usług dostępnych na rynku. Jest to podatek od konsumpcji, który płacisz za zakupione produkty i usługi. Organizacje i przedsiębiorcy zbierają podatek VAT od swoich klientów i następnie przekazują go do państwa.

usługi księgowe.jpg

Jeśli prowadzisz firmę i chcesz (lub musisz bo wartość Twojej sprzedaży w poprzednim roku przekroczyła kwotę 200 tys. zł. i/lub sprzedajesz towary lub usługi wymienione w Ustawie o VAT ) rozliczać podatek VAT, jest rejestracja jako podatnik VAT. 
Musisz zgłosić się do odpowiedniego urzędu skarbowego – osobiście, elektroniczne lub listownie – i wypełnić stosowne dokumenty. Online zrobisz to na stronie: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VAT-R . 
Po rejestracji otrzymasz numer identyfikacyjny VAT, który będziesz używać do identyfikacji się jako podatnik VAT oraz do składania deklaracji.

Zarejestruj się jako podatnik VAT

Określ stawki VAT 

Podatek VAT jest obliczany na podstawie stawek, które różnią się w zależności od rodzaju produktu lub usługi. W Polsce obowiązują trzy podstawowe stawki VAT: 
•    23% - najwyższa, dotycząca większości towarów i usług,
•    8% - stosowana do niektórych produktów spożywczych, książek i prasy,

•    5% – dotycząca m.in środków spożywczych dla niemowląt, niektórych usług medycznych i kulturalnych.


Aktualne informacje o wysokości stawek są dostępne na stronie rządowej: https://www.podatki.gov.pl/vat/abc-vat/matryca-stawek-vat/ 
 

Wystaw faktury VAT

Kiedy sprzedajesz produkt lub usługę, jesteś zobowiązany do wystawienia faktury VAT. Faktura ta musi zawierać odpowiednie dane, takie jak Twój numer identyfikacyjny VAT, dane klienta, datę sprzedaży, opis produktu lub usługi oraz kwotę podatku VAT. Pamiętaj, że istnieją konkretne wymagania dotyczące treści faktury VAT, które musisz spełnić. Warto skonsultować się w związku z tym z dobrym biurem rachunkowym.

Prowadź dokładną księgowość

Prowadzenie dokładnej księgowości jest kluczowe dla skutecznego rozliczania podatku VAT. Musisz rejestrować wszystkie transakcje, zarówno przychodowe, jak i kosztowe. Jeśli korzystasz z usług księgowych będziesz musiał dostarczać księgowemu regularnie dokumenty związane z transakcjami. Są one niezbędne do przygotowania deklaracji JPK_V7 lub JPK_V7K i poprawnego rozliczenia podatku VAT.  

Cyklicznie składaj deklaracje VAT i płać podatek

Polski system podatku VAT zakłada składanie deklaracji VAT cyklicznie, zazwyczaj co miesiąc lub co kwartał, w zależności od formy opodatkowania. Terminy składania deklaracji są ściśle określone i podane na stronie rządowej :
•    przy rozliczeniu miesięcznym – do 25. dnia następnego miesiąca, na przykład za maj do 25 czerwca, a za czerwiec do 25 lipca.
•    przy rozliczeniu kwartalnym – do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (25 kwietnia, 25 lipca, 25 października, 25 stycznia).


Warto również pamiętać, że deklaracje VAT muszą być złożone w formie elektronicznej (JPK_V7, jeśli rozliczasz się miesięcznie lub JPK_V7K, jeśli rozliczasz się kwartalnie).

bottom of page